Blog

Mieszkanie dla 4-osobowej rodziny - jaki metraż? Czym kierować się przy wyborze?

Przeważający model rodziny w Polsce to 2+2, czyli dwoje dorosłych i dwójka dzieci. Częstym wyborem mieszkaniowym – ze względu na wygodę czy też możliwości finansowe -  wśród takich rodzin jest mieszkanie, a nie dom wolnostojący czy też w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Jaki metraż jest odpowiedni dla czteroosobowej rodziny? Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu mieszkania?

Spis treści

 

Jaki metraż mieszkania dla 4-osobowej rodziny?

Większość firm deweloperskich projektujących mieszkania dla rodziców z dwójką dzieci zakłada, iż mieszkanie takie powinno mieć  od 70 do 80 metrów kwadratowych. Nie oznacza to jednak, iż mniejsze lub większe mieszkania nie będą odpowiednie dla czteroosobowej rodziny. Wszystko zależy od tego jak mieszkanie takie zostało zaprojektowane, a w szczególności od układu pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest również to, czy rodzice pragną mieć własną sypialnię, czy dzieci mogą mieć wspólny pokój czy też kładzie się nacisk na to, by spały oddzielnie. Decydującym czynnikiem przy wyborze metrażu mieszkania jest jego koszt – im większy metraż, tym więcej trzeba za nie zapłacić.


Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze mieszkania dla 4-osobowej rodziny?

Zakup każdego mieszkania powinien być dokładnie przemyślany.  Oznacza to, iż należy zwrócić uwagę na bliskość placówek opiekuńczych i edukacyjnych, co ma ogromne znaczenie w przypadku rodzin z dziećmi. Jeśli w sąsiedztwie mieszkania zlokalizowane są żłobki, przedszkola, szkoły – rodzice nie muszą tracić czasu na dowożenie tam dzieci. Jednocześnie korzyścią będzie jeśli nieopodal mieszkania będą zlokalizowane place zabaw czy miejsca służące rozrywce.  Warto również zastanowić się nad umiejscowieniem mieszkania względem budynku. Pokoje dla dzieci w wieku szkolnym powinny być dobrze doświetlone popołudniami po to, by po powrocie ze szkoły mogły odrabiać lekcje lub bawić się w świetle dziennym.  Jeśli wraz z mieszkaniem można dokonać zakupu miejsca parkingowego w hali garażowej to warto postawić na rozwiązanie zapewniające jak najkrótszą drogę do pokonania z samochodu do mieszkania, co jest zadaniem szczególnie trudnym gdy na zakupy lub w podróż musimy wybrać się z dziećmi.


Ile pokoi powinno mieć mieszkanie dla 4-osobowej rodziny?

Jak już wspomniano wcześniej – metraż i liczba pokoi w mieszkaniu zależy od potrzeb rodziny. Przyjmuje się jednak, że mieszkanie dla dwójki dorosłych i dwójki dzieci powinno mieć przynajmniej dwa pokoje, a idealnie byłoby gdyby były to trzy pokoje. Wówczas rodzice mogą zapewnić prywatność nie tylko sobie, ale także spokojną przestrzeń do zabawy i nauki dzieciom, której nie muszą dzielić jej między sobą. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w wieku nastoletnim, kiedy to młodzież ma własnych znajomych i pragnie spędzać z nimi czas w przestrzeni, gdzie nikt nie zakłóca ich spokoju. Cztery pokoje – czyli trzy sypialnie i salon, który może być połączony z kuchnią, ale nie musi – jest jeszcze lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli rodzina lubi przyjmować gości. 


Czy warto zwracać uwagę na układ mieszkania i jego funkcjonalność?

Układ mieszkania jest kluczowy dla zachowania jego funkcjonalności i estetyki wyglądu. Mieszkania źle zaprojektowane mają pokoje przechodnie. Często wynika to z braku możliwości zrealizowania innego układu mieszkania jednakże jeśli kupujący ma możliwość wyboru mieszkania to powinien zwrócić na to szczególną uwagę. To, czy kuchnia powinna stanowić odrębne pomieszczenie czy też nie, zależy od preferencji kupujących. Osoby, które nie przepadają za nieustannym utrzymywaniem czystości będą wolały zamykaną kuchnię po to, by po przygotowaniu jedzenia móc przenieść je do salonu i tam spędzać czas z rodziną czy znajomymi, a nie zajmować się porządkowaniem kuchni po gotowaniu. Z kolei innym może bardziej odpowiadać otwarty układ pomieszczeń. Na takie rozwiązanie postawią przede wszystkim osoby z małymi dziećmi, które pragną mieć je pod kontrolą również w trakcie gotowania albo lubią spędzać czas z przyjaciółmi niezależnie od tego czy gotują czy też nie i nie chcą odgradzać się od nich w trakcie przyrządzania potraw. Kobiety zazwyczaj spędzają więcej czasu w łazience aniżeli mężczyźni, dlatego też małżeństwa posiadające dwie córki powinny zastanowić się nad tym czy dobrym rozwiązaniem nie byłby zakup mieszkania posiadającego dwie łazienki lub też osobną łazienkę i osobne wc. Doświadczone firmy deweloperskie – takie jak na przykład Activa  funkcjonująca na obszarze Gdańska i okolic tego miasta – doskonale odczytują pragnienia i potrzeby klientów a jednocześnie – jeśli budynek wielorodzinny jest na odpowiednio wczesnym etapie budowy – istnieje możliwość zmiany układu pomieszczeń zgodnie z życzeniem klienta.


Jak zaplanować przestrzeń w mieszkaniu dla 4-osobowej rodziny?

Rozplanowanie przestrzeni w mieszkaniu dla czteroosobowej rodziny może być problematyczne, zwłaszcza jeśli metraż mieszkania jest niewielki lub jego układ niekorzystny. Jeśli istnieje możliwość wygospodarowania przestrzeni na garderobę to warto to zrobić, gdyż wówczas większość ubrań i innych rzeczy trafi właśnie tam, nie zabierając miejsca w innych pomieszczeniach. Warto skorzystać z usług projektowania wnętrz po to, by zobrazować sobie jak przestrzeń w mieszkaniu może wyglądać i jak zostać zagospodarowana. Usługi projektowania i wykonania umeblowania na wymiar będą równie korzystne ze względu na możliwość maksymalnego zagospodarowania przestrzeni, co standardowe umeblowanie nie zawsze może zagwarantować.  Planując przestrzeń dla rodziny w mieszkaniu warto więc przede wszystkim zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi urządzenia mieszkania.


Podsumowanie – jakie mieszkanie wybrać dla 4-osobowej rodziny? Najważniejsze czynniki przy wyborze.

Mieszkanie dla czteroosobowej rodziny powinno być przede wszystkim dostosowane do jej potrzeb. Jednym z ważniejszych czynników przy wyborze są oczywiście możliwości finansowe rodziny, ale jeśli może sobie ona pozwolić na zakup większego mieszkania – warto rozważyć wielkość około 70-80 metrów kwadratowych.  Wśród innych czynników, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze należy wyróżnić bliskość mieszkania od różnych, istotnych dla rodziny punktów (np. szkół); lokalizację mieszkania w budynku (na którym piętrze, od której strony – wschód, zachód, północ, południe) oraz stan wykończenia oferowany przez dewelopera, gdyż niektóre firmy – na przykład Activa – gwarantują oddanie mieszkania w podwyższonym stanie deweloperskim.

Do góry