Blog

Stan deweloperski mieszkania - co to znaczy?

Wiele osób pragnących dokonać zakupu mieszkania od dewelopera zastanawia się czym jest „stan deweloperski”, który oferują deweloperzy. Chcąc wprowadzić się do zakupionego lokum jak najszybciej liczą na możliwie jak najwyższy standard wykończenia wnętrza oraz jak największy zakres prac wykonanych przez dewelopera. Czym więc jest stan deweloperski? Odpowiedź na to pytanie została zawarta w niniejszym artykule.

Spis treści

Czym jest stan deweloperski mieszkania?

Zakup mieszkania od dewelopera najczęściej wiąże się z otrzymaniem go w „stanie deweloperskim”. Nie istnieje jedna, spójna definicja tego pojęcia, do której stosowaliby się wszyscy deweloperzy funkcjonujący na rynku. Jak więc ustalić czym jest „stan deweloperski”? Przede wszystkim zależy on od dewelopera, czyli kupujący muszą wnikliwie analizować warunki umowy jednakże ogólnie ujmując stan deweloperski domu czy też mieszkania to standard wykończenia nieruchomości oddawanej do użytku. Najczęściej oddanie przez dewelopera mieszkania do użytku klientowi oznacza to, iż nabywca może od razu przystępować do prac wykończeniowych. Wówczas deweloper podejmuje się wykonania wszelkich prac związanych z ociepleniem nieruchomości, doprowadzane są przez niego przyłącza, przygotowane ściany (otynkowane) i podłogi (przygotowana jest wylewka podłogowa), zamontowane drzwi i okna, a jeśli kupowany jest dom – firma deweloperska wykonuje także elewacje i zagospodarowuje przestrzeń wokół budynku. Jak wspomniano wcześniej – stan deweloperski w różnych firmach deweloperskich może być zróżnicowany. Niektóre z nich oferują w standardzie tak zwany „podwyższony stan deweloperski”, czyli deweloper zobowiązuje się do pokrycia ścian wewnętrznych gładzią i pomalowania ich na biało. Szczegółowy wykaz prac wykonywanych w stanie deweloperskim przez firmę deweloperską obejmuje: położenie tynków wewnętrznych i zewnętrznych, wstawienie drzwi zewnętrznych (często za standard uznaje się wstawienie drzwi antywłamaniowych), przygotowanie ścian do malowania, wstawienie okien oraz montaż parapetów (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych), wykonanie podbitki dachowej i ocieplenie dachu, wykonanie wylewki podłogowej, montaż grzejników lub ogrzewania podłogowego, ocieplenie elewacji i poddasza, osadzenie rur spustowych, podłączenie a także rozprowadzenie instalacji (wentylacyjnej, grzewczej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej). Niektórzy deweloperzy zajmują się także wykonywaniem schodów i balustrad i wykonaniem ogrodzenia.

Jakie są plusy stanu deweloperskiego mieszkania?

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim jest wygodną i korzystną opcją dla osób, które pragną zamieszkać dość szybko we własnym mieszkaniu i jednocześnie urządzić się według własnego gustu i uznania. Przede wszystkim zaletą stanu deweloperskiego jest często niższa cena zakupu samego mieszkania w porównaniu do mieszkań całkowicie wykończonych w równie nowym budownictwie. Mieszkania te można wykończyć materiałami wysokiej lub niższej jakości – w zależności od możliwości finansowych. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest wybór pasującej nabywcy kolorystyki i zapewnienie odpowiedniej estetyki mieszkania. Dla osób znających się na remontach i potrafiących wykonać większość prac remontowych samodzielnie mieszkanie w stanie deweloperskim będzie tańsze w takim sensie, że nie muszą płacić innym fachowcom za wykonywaną pracę, gdyż zrealizują ją oni samodzielnie. Ponadto oszczędza się czas – zakup mieszkania w stanie surowym lub zakup mieszkania już wykończonego ale wymagającego poprawek wiąże się z koniecznością poświęcenia inwestycji więcej czasu (zrywanie płytek, wyrównywanie ścian, kładzenie tynków itp.)

Jakie są minusy stanu deweloperskiego mieszkania?

Jak każde rozwiązanie, stan deweloperski ma też swoje minusy. Przede wszystkim osoby pragnące wprowadzać się natychmiast, muszą zrezygnować z zakupu mieszkania w stanie deweloperskim, gdyż – jak wspomniano wcześniej – doprowadzenie mieszkania do użyteczności z takiego stanu wymaga trochę czasu. Ponadto niekiedy ciężko jest przewidzieć koszt wykończenia mieszkania. O ile można szacunkowo podać koszt zakupu wybranych płytek, paneli, armatury łazienkowej, sprzętów kuchennych, mebli, farb - o tyle w trakcie wykańczania dojdzie wiele wydatków, których nie jesteśmy w stanie obliczyć lub o których nie pomyślimy (kleje, dzwonek do drzwi, ograniczniki do okien itp.). Zakup mieszkania w stanie deweloperskim i jego wykańczanie wymaga odpowiedniego zaplanowania prac po to, by fachowcy z różnych dziedzin nie przeszkadzali sobie wzajemnie wykonując pracę. Dodatkowo niektóre z prac muszą zostać zaplanowane w taki sposób, by odbywały się one po sobie a nie jednocześnie – na przykład montaż szafek w kuchni i płytek czy szyby pomiędzy szafkami dolnymi  i górnymi w kuchni. Jako właściciele możemy jednocześnie kontrolować postęp prac i odpowiednio szybko reagować na wszelkie niezgodności z planem czy też nieprecyzyjne wykończenie. Na etapie remontu możemy także szybko skorygować własne, błędne decyzje związane na przykład z nieodpowiednim doborem kolorystyki czy też niepraktycznymi płytkami bądź innymi elementami. 

Jak wygląda stan deweloperski w Activa?

Żadnych wątpliwości nie budzi fakt, iż decydując się na zakup mieszkania, warto postawić na sprawdzoną i posiadającą wieloletnie doświadczenie działalności w branży firmę deweloperską, taką jak na przykład Activa działająca na obszarze Gdańska i okolic tego miasta. Firma ta oferuje w standardzie podwyższony standard deweloperski obejmujący postawienie murowanych ścian działowych, szpachlowanie ścian oraz sufitów i malowanie ich na biało, instalację granitowych parapetów, montaż drzwi zewnętrznych znanej i renomowanej firmy ENTRA, wykończenie balkonów antypoślizgowym granitem czy też deską kompozytową, montaż grzejników panelowych lub drabinkowych, montaż osprzętu elektrycznego. Takie rozwiązanie pozwala klientom korzystającym z usług firmy na możliwe szybkie wprowadzenie się do inwestycji (po wykonaniu niezbędnych prac wykończeniowych), a jednocześnie daje im spokój psychiczny i oszczędza ich czas oraz pieniądze, gdyż Activa zatrudnia wysoce wykwalifikowanych fachowców doskonale znających się na wykonywanej pracy i wyposażonych w stosowne narzędzia. Dzięki temu nie zachodzi konieczność nanoszenia poprawek, a satysfakcja klienta z dokonanego wyboru zostaje utrzymana. Activa stawia jednocześnie na wysokiej jakości rozwiązania i produkty wykazujące się wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką wykonania przez długie lata. 

Na co zwrócić uwagę odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim?

Nie każda firma deweloperska działa tak sprawnie i gwarantuje tak wysoki poziom jak Activa. Dlatego też dokonując odbioru mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim stan mieszkania musi być zgodny z tym, określonym w umowie – to znaczy muszą zostać wykonane wszystkie wymienione tam prace (położone gładzie, ściany pomalowane na biało, doprowadzone podłączenia itp.). Istotne jest byśmy zwrócili uwagę na poziom wykonania tych prac – czy ściany są proste i postawione zgodnie z projektem (należy zaopatrzyć się w poziomicę i miarkę), czy do budowy wykorzystano materiały wyszczególnione w umowie, czy wstawione okna i drzwi pozbawione są wad, czy parapety nie są pęknięte. Kupujący powinni zwracać także uwagę na rodzaj materiałów użytych do wykonania okien – na przykład czy deweloper nie wstawił okien plastikowych zamiast określonych w umowie okien drewnianych. W przypadku ścian należy sprawdzić czy tynk pozbawiony jest nierówności i pęcherzy powietrza, czy nie jest porysowany i nie odchodzi. Powinno się sprawdzić również podłogę pod kątem tego czy jest równa. 

Podsumowanie

Kupno mieszkania w stanie deweloperskim to doskonała alternatywa dla tych, którzy pragną wprowadzić się do nowo zakupionej inwestycji możliwie szybko, ale jednocześnie mieć pełną kontrolę nad wykonywanymi w mieszkaniu pracami wykończeniowymi oraz samodzielnie wybrać materiały wykończeniowe i kolorystykę wnętrza. Atutem korzystania z usług sprawdzonych firm deweloperskich, takich jak na przykład Activa, jest wysoki standard wykończenia spełniający oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Do góry