Blog

Inteligentne mieszkanie w bloku-czyli jakie? Jakie rozwiązania warto posiadać?

    Współcześnie wiele słyszy się o inteligentnych rozwiązaniach do domu jednak nie każdy wie czym one są. Czy inteligentne mieszkanie to takie, które samo sobą zarządza? A może takie, którym możemy zarządzać z dowolnego miejsca na świecie? Czytając ten artykuł dowiesz się czym są smart mieszkania i jakie rozwiązania one posiadają oraz w jaki sposób mogą one ułatwić nam życie.


Co to jest inteligentne mieszkanie? – Wprowadzenie do nowoczesnych technologii w mieszkaniach


    Inteligentnym mieszkaniem (inaczej: mieszkaniem smart) nazywa się zespół inteligentnych oraz komunikujących się ze sobą urządzeń pozwalających na zdalne zarządzanie wieloma, różnymi funkcjami zarówno domu, jak i mieszkania. Urządzeniami tymi steruje się korzystając z Internetu dlatego też można to robić z niemal każdego miejsca na świecie – wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu.


Smart mieszkanie w bloku – przegląd podstawowych funkcji i korzyści


    Wprowadzanie inteligentnych rozwiązań do mieszkań w blokach nieustannie zyskuje na popularności. Z jakiego powodu jest to tak pożądane i ważne? Przede wszystkim dlatego, że smart mieszkania mogą zapewnić nam komfort oraz bezpieczeństwo. Posiadacze kamer będą mieli gwarancję, że złodzieje być może zniechęcą się perspektywą rabunku mieszkania lub będą mieli ich uwidocznionych na nagraniach w przypadku kradzieży; posiadacze inteligentnych systemów otwierania drzwi będą mogli spokojnie pracować z dala od domu, gdyż w każdym momencie będą mogli sprawdzić czy wychodząc do pracy zamknęli drzwi lub będą mogli wpuścić do mieszkania dzieci, które zapomniały kluczy wychodząc do szkoły; posiadacze inteligentnych żaluzji lub oświetlenia będą mogli cieszyć się komfortem niewstawania z kanapy po to by włączyć światło czy odsłonić rolety. Rozwiązań tego typu jest wiele i każde z nich zostało stworzone po to by ułatwiać nam życie.


Inteligentne mieszkanie – jakie systemy zarządzania warto posiadać?


    Decydujący się na instalację inteligentnych rozwiązań mają do wyboru kilka rozwiązań.  Takim, które z pewnością warto posiadać są kamery, alarmy i czujniki ruchu. Odpowiednio ustawione kamery mogą nie tylko odstraszyć potencjalnych złodziei, ale są także pomocne w innych sytuacjach: na przykład gdy chcemy kogoś zidentyfikować lub wydarzy się jakiś wypadek i chcemy mieć tego dowód. Równie przydatne może okazać się system inteligentnego otwierania bram wjazdowych na teren posesji oraz bram garażowych – wówczas,  gdy jest brzydka pogoda (pada deszcz, śnieg, lub jest zimno i wietrznie) nie musimy wysiadać z samochodu by dostać się do domu. Jest to opcja szczególnie przydatna także, gdy ma się dzieci i nie chce się ich narażać na niekorzystne warunki pogodowe.  Dla rodzin z dziećmi często korzystne okazuje się także posiadanie smart drzwi. Tego typu rozwiązanie eliminuje konieczność noszenia przez dzieci klucza ( i jednocześnie ewentualność jego zgubienia). Do mieszkania mogą się one dostać jeśli posiadają na telefonie odpowiednią aplikację zintegrowaną inteligentnymi drzwiami lub też rodzice mogą zdalnie otworzyć im drzwi samemu będąc w pracy lub na zakupach.  Inteligentne systemy otwierania drzwi działają również w taki sposób, że możliwe staje się otwarcie drzwi bez użycia rąk – na przykład gdy w rękach trzymamy  zakupy i nie możemy sięgnąć po klucz lub telefon z aplikacją.  W każdym domu – niezależnie od tego czy jest to smart mieszkanie czy też nie – mamy do czynienia z wieloma gniazdkami i wtyczkami. Inteligentne gniazdka zamontowane w smart mieszkaniu pozwalają na odłączanie przepływu prądu, ale także wykrywają awarie.


Smart mieszkanie – oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzacja pod kontrolą


    Równie istotny dla wygody i oszczędności jest system oświetlenia, ogrzewania oraz klimatyzacji.  Posiadając inteligentne oświetlenie nie tylko można – nie ruszając się z kanapy regulować kolor, intensywność oraz włączanie i wyłączanie oświetlenia. Opcja ta jest też przydatna gdy zapomnimy wyłączyć oświetlenie. W takim przypadku możemy wyłączyć je zdalnie i nie narażać się na dodatkowe opłaty za prąd.  Dla wszystkich, którzy lubią mieć ciepło gdy wracają do mieszkania po pracy i nie mają ochoty na czekanie aż lokal się nagrzeje idealnym rozwiązaniem będzie system smart ogrzewania. Można je zaprogramować w taki sposób by włączyło się i wyłączyło o określonej godzinie lub regulować poziom ogrzewania z wykorzystaniem aplikacji.  Także klimatyzacja w smart mieszkaniu powinna być inteligenta. Czujniki temperatury w takiej klimatyzacji wbudowane są w pilota zdalnego sterowania i przesyłają one informacje o temperaturze do jednostki wewnętrznej. Stanowi to podstawę do odpowiedniej i automatycznej pracy klimatyzatora, czyli na uruchomienie się go wytworzenie odpowiedniej temperatury otoczenia. Inteligentne klimatyzatory posiadają także funkcję „auto clean” czyli czyszczą się samodzielnie, można ustawić je w taki sposób by włączały lub wyłączały się o odpowiedniej godzinie, posiadają funkcję „turbo” (umożliwiającą osiągnięcie temperatury w krótkim czasie)  oraz wiele innych.


Inteligentne mieszkanie – bezpieczeństwo i monitoring w nowoczesnym wydaniu


    Wspomniana już wcześniej ochrona mieszkania i przebywających w nim osób jest priorytetem niemal dla wszystkich. Systemy monitoringu smart w inteligentnych mieszkaniach spełniają wiele funkcji: ułatwiają komunikację, zdalne zarządzanie a przede wszystkim – pozwalają na podjęcie szybkiej reakcji na różnego rodzaju wydarzenia. Jest to możliwe dzięki kamerom cyfrowym, do których stosuje się inteligentne oprogramowanie dedykowanie analizie rejestrowanego obrazu. Dzięki tej analizie systemy monitoringu są w stanie wychwycić podejrzane czynności mogące prowadzić do wystąpienia potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń. Wówczas system może aktywować określone funkcje – i w czasie rzeczywistym – powiadomić domowników o niebezpieczeństwie.  System monitoringu to nie tylko inteligentne kamery – to także czujniki ruchu mogące aktywować fotopułapki. Mają one także funkcje „wykrywania intruza” (zaprogramowanie obszaru uznanego za bezpieczny, a gdy  w obszarze tym znajduje się intruz – kamera zapisuje nagranie lub włącza alarm), „wykrywanie wałęsania się” (przydatne gdy przy ogrodzeniu przez dłuższy czas kręcą się podejrzane osoby), „wykrywanie dymu”. 


Inteligentne mieszkanie w bloku – podsumowanie


    Oczywistym jest, że warto inwestować w smart rozwiązania dla domów i mieszkań. Należy jednak dokładnie przemyśleć moment instalacji takich rozwiązań, gdyż większość z nich wymaga poprowadzenia przewodów i montażu paneli. Podjęcie decyzji  o konieczności instalacji smart rozwiązań po wykonaniu remontu spowoduje powstanie dodatkowych kosztów – ponowny remont. Dlatego też kupując mieszkanie w stanie deweloperskim warto skorzystać z usług firm deweloperskich takich jak Activa, gdyż firmy te albo oferują montaż tego typu rozwiązań w standardzie albo też współpracują z renomowanymi podmiotami wykonującymi usługi montażu . Wówczas instalacja smart rozwiązań odbywa się przed wykonaniem remontu

Do góry