Blog

Jak poprawnie czytać rzuty mieszkania?

    Osoby pragnące dokonać zakupu nieruchomości często odwiedzają strony internetowe deweloperów i z nich pobierają pliki będące rzutami mieszkania czy planami mieszkania. Mnogość i różnorodność oznaczeń naniesionych na tych dokumentach często sprawia, że czują się oni zagubieni i zdezorientowani. Wyjaśnijmy więc czym są rzuty oraz plany mieszkania oraz dowiedzmy się więcej o umieszczonych na nich symbolach.


Czym są rzuty mieszkania? 


    Rzutem mieszkania nazywa się rysunek budowlany, który przedstawia układ pomieszczeń na danym piętrze budynku (lub części budynku – na przykład mieszkania). Cechą charakterystyczną rzutu mieszkania jest to, że pokazuje on nie tylko układ pomieszczeń, ale także ich możliwe wyposażenie i inne szczegóły wykonania. Stanowi jeden z podstawowych elementów projektów inżynierskich lub architektonicznych. Rzuty wykonywane są w skali a wielkość tej skali zależna jest od stopnia szczegółowości z jaką mają zostać oddane elementy naniesione na rzut. Zazwyczaj za wysokość przekroju przyjmowana jest wysokość jednego metra od podłogi. Rzut mieszkania stanowi dokument, który przekazywany jest przez firmę deweloperską potencjalnym kupującym po to, by mogli oni zapoznać się z projektem lokalu. Dzięki niemu możliwe jest zapoznanie się z układem pomieszczeń oraz wywnioskowanie czy ten układ można zmienić.


Rzuty mieszkania – rozróżnienie planu sprzedażowego od architektonicznego


    W budownictwie wyróżnia się dwa typy planów mieszkania: architektoniczne oraz sprzedażowe. Zadaniem planu sprzedażowego jest zachęcenie do kupna danej nieruchomości. Pokazuje więc nie tylko możliwy układ pomieszczeń, ale także szczegóły aranżacyjne. Wszystko po to, by pokazać potencjalnemu kupującemu wszystkie zalety mieszkania i pomóc w wizualizacji wyposażenia wnętrz. Z kolei rzut mieszkania architektoniczny to taki plan, który ukazuje wszelkie szczegóły techniczne: odległości, wysokości, szerokości. Plan architektoniczny obrazuje ściany, schody, instalacje, stolarkę okienną i drzwiową. Dodatkowym atutem dla kupujących jest stworzenie przez firmę deweloperską wizualizacji 3D. Taką usługę oferuje doświadczony deweloper z Gdańska – firma Activa. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie nawet najdrobniejszych szczegółów wystroju i układu mebli. 


Plan mieszkania – jak zidentyfikować ściany nośne i działowe?


    Poprawna identyfikacja ścian nośnych i działowych jest kluczowa dla kupujących mieszkanie – nie tylko dla tych, którzy pragną od razu lub w przyszłości zmienić układ pomieszczeń, ale także dla tych którzy planują wiercić w ścianach (na przykład po to by powiesić telewizor, podwiesić szafki lub powiesić ozdoby). Ściany nośne są bowiem o wiele grubsze aniżeli ściany działowe i zazwyczaj wymagają użycia innego rodzaju sprzętu niż w przypadku ścian działowych. Ponadto układu ścian nośnych nie można zmieniać, w przeciwieństwie do ścian działowych. Jak zaznaczane są ściany nośne i działowe na planie mieszkania? Zazwyczaj ściany nośne na rysunkach zaznaczone są grubszą kreską. Zdarza się, że kreska ta jest wypełniona ukośnymi paskami.


Rzuty mieszkania – zrozumienie oznaczeń pionów kanalizacyjnych i szybów wentylacyjnych


    Równie istotne co zrozumienie zaznaczenia ścian działowych jest wiedza na temat tego, jak firmy deweloperskie zaznaczają piony kanalizacyjne oraz szyby wentylacyjne. Obudowy tych instalacji nazywa się szachtami i zaznacza na planie przekreślonym kwadratem lub przekreślonym kółkiem. Umiejscowienie tego typu elementów na rysunku wskazuje, gdzie powinna znajdować się łazienka lub kuchnia. Nie oznacza to jednak, że przeniesienie tych pomieszczeń w inne miejsce nie jest możliwe. Często firmy deweloperskie – za dodatkową opłatą lub w ramach darmowej realizacji usługi – na życzenie kupującego zmieniają układ pomieszczeń dbając o odpowiednie spadki do pionu od nowo wyznaczonych pomieszczeń.


Plan mieszkania – jak odczytać oznaczenia okien, drzwi i schodów?


    Prawidłowe odczytywanie oznaczeń okien i drzwi pomaga w odpowiednim zaprojektowaniu wnętrz. Odczytując poprawnie oznaczenia okien i drzwi dowiemy się także w jaki sposób one się otwierają – na zewnątrz czy do wewnątrz oraz na jaką stronę (lewą czy prawą). Szerokość oraz wysokość otworów okiennych przedstawiana jest zazwyczaj na planie mieszkania symbolem okręgu z liczbami (odpowiednio szerokość i wysokość). Przykładowo – okrąg w którym umieszczono liczby 100/120 oznacza, iż szerokość tego okna to 100 cm a jego wysokość120 cm. Podobnie jest w przypadku otworów drzwiowych. One również zaznaczone są z wykorzystaniem symbolu okręgu z liczbami. Różnica pomiędzy zaznaczaniem w ten sposób okien i drzwi polega na tym, że zaznaczenie drzwi oznacza wymiar drzwi w świetle, czyli „pomiar przejścia”. Otwór przeznaczony na drzwi, znajdujący się w ścianie jest fizycznie większy aniżeli wymiar podany w symbolu.  Oznaczenie 80/200 mówi nam o tym, że szerokość drzwi będzie wynosiła 80 cm, a otwór w ścianie (szerokość) to 90 cm. Wysokość będzie równa zaś 200 cm. Schody – jeśli występują w mieszkaniu – muszą również zostać oznaczone na planie. Do tego celu wykorzystuje się strzałkę rysowaną połowie szerokości schodów. Zadaniem tej strzałki jest wskazywanie kierunku do góry (biegu schodów). Ponadto posiada ona oznaczenia, które wskazują na to jakie są wymiary stopni i jaka jest ich liczba. 


Plany mieszkania – interpretacja oznaczeń poziomów kondygnacyjnych i pomieszczeń wielokondygnacyjnych. 


    Do oznaczania kondygnacji powinno się używać tak zwanych kot wysokościowych określających wysokość wykończenia  (kota wysokościowa bez wypełnienia) czy też wysokość elementu konstrukcyjnego (kota wysokościowa z czarnym wypełnieniem). Wartość takich wysokości podaje się względem poziomu 0,00 danego projektu. Dodatkowo, na planach architektonicznych powinno się dokonywać zaznaczenia tych części pomieszczeń mieszkalnych, których wysokość jest niższa niż 1,9 m. Najpowszechniejszym sposobem zaznaczania takich części jest przerywana linia czy też inne znaki graficzne. Jest to istotne ze względu na to, że kupujący dzięki odpowiedniemu oznaczeniu wie, że dany fragment mieszkania jest obszarem nieużytkowym ze względu na zbyt niską wysokość (na przykład skosy). 


Rzuty mieszkania – sprawdzanie czy mieszkanie jest dobrze rozplanowane


    Co to oznacza, że mieszkanie jest dobrze rozplanowane? Przede wszystkim to, że nie ma w nim pokoi przechodnich, metraż pokoi jest odpowiedni do tego by móc je w odpowiedni sposób zagospodarować (na przykład by w pokoju dziecięcym zmieściło się pojedyncze łóżko, biurko, miejsce na zabawki i na szafę). Ważne jest także to czy „zakamarki” w mieszkaniu można dobrze zagospodarować – to znaczy czy są one wystarczająco duże by móc zaplanować zrobienie w ich miejsce mebli na wymiar. Niezwykle istotny jest także dostęp do naturalnego światła – najlepiej by w miarę możliwości napływało ono do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Innym , ważnym aspektem jest ustawność mieszkania czyli to, czy można wyposażyć je – bez większych problemów – zgodnie z potrzebami domowników nie zakrywając przy tym okien, grzejników.


 Jak poprawnie czytać rzuty mieszkania – podsumowanie


    Poznanie i zrozumienie oznaczeń zamieszczanych na planach oraz rzutach mieszkań jest kluczowe do odpowiedniego zaprojektowania pomieszczeń, sprzętów i umeblowania oraz zapewnienia im jak największej funkcjonalności. Oznaczenia te z reguły są uniwersalne dla wszystkich firm deweloperskich, co ułatwia ich odczytywanie. 

Do góry