Blog

Mieszkanie dla singla – jakie będzie najlepsze?

Osoby samotne mają inne potrzeby mieszkaniowe aniżeli rodziny z dziećmi. Często wybierają mieszkania mniejsze, w których łatwiej utrzymać czystość. Na tego typu mieszkania decydują się także osoby pragnące zachować prywatność i liczące na większą prywatność oraz swobodę. Jakie mieszkanie będzie najlepsze dla singla? Gdzie znaleźć najlepsze oferty na rynku? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

Spis treści

Jakie są najważniejsze kryteria wyboru mieszkania dla singla?

Przede wszystkim pragnący kupić mieszkanie singiel powinien zwrócić uwagę na to, iż jego sytuacja może ulec zmianie w przyszłości i przestanie być singlem lub też w jego życiu pojawią się dzieci i/lub zwierzęta. Dlatego też warto jest kupić mieszkanie nieco większe, a nie bardzo małą kawalerkę. Wszystko oczywiście zależy od możliwości finansowych kupującego oraz lokalizacji, w jakiej chce się kupić mieszkanie – mieszkania umiejscowione w centrum dużych miast są o wiele bardziej kosztowne aniżeli te zlokalizowane na obrzeżach. Idealne mieszkanie dla singla to mieszkanie dwupokojowe (sypialnia plus aneks kuchenny), gdyż wówczas jeden z pokoi można zaadaptować na biuro, zwłaszcza jeśli praca może być wykonywana przez singla zdalnie. Ponadto kupujący powinien zwrócić uwagę na lokalizację budynku oraz samego mieszkania względem budynku – w zależności od preferencji można wybrać mieszkanie mniej lub bardziej odizolowane. Warto także dokładnie przeanalizować układ pomieszczeń – najlepsze jest to, co najbardziej odpowiada kupującemu jednakże większość z nich pragnie uniknąć zakupu nieruchomości z „przechodnimi” pomieszczeniami, lub takimi, które stwarzają trudności w aranżacji (na przykład skosy).

Jakie rozmiary mieszkania będą odpowiednie dla osoby mieszkającej samotnie?

Mieszkanie dla singla powinno mieć odpowiedni metraż – nie musi ono być duże, a właściwie to nie powinno być zbyt duże ze względu na większe koszty wykończenia i wyposażenia wnętrz oraz więcej pomieszczeń do sprzątania. Najczęściej spotykany metraż mieszkań dla singli to od 35-45 metrów kwadratowych. Jak wspomniano wcześniej – mając odpowiednie możliwości finansowe warto postawić na większy metraż patrząc z perspektywy przyszłościowej właściciela mieszkania lub też mając na uwadze to, że mieszkanie może zostać sprzedane z zyskiem. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania z oddzielną sypialnią oraz aneksem kuchennym od dewelopera. Zwłaszcza w większych miastach, takich jak na przykład Gdańsk, istnieje duża konkurencyjność na rynku deweloperskim i warto dokładnie zweryfikować dewelopera oraz jego ofertę sprzedażową. Jedną z najszerszych ofert sprzedażowych posiada firma Activa, czyli deweloper mający wieloletnie doświadczenie działalności w branży i oferujący podwyższony poziom wykończenia wnętrz.

Co lepsze – wynajem czy zakup mieszkania dla singla?

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania jednakże dokonanie tej czynności zależy przede wszystkim od budżetu, jakim dysponujemy. Kupione mieszkanie – zwłaszcza w stanie deweloperskim – można z sprzedać z zyskiem, a wynajmowanie mieszkanie nigdy nie należy do nas i koszty remontów lub mebli wykonywanych na wymiar w wynajmowanym mieszkaniu nigdy się nie zwrócą. Z drugiej strony mieszkanie wynajmowane można z łatwością zmienić jeśli przestanie odpowiadać lokalizacja czy też jeśli zmienimy pracę. Wszystko zależy od preferencji kupującego i od tego, jak bardzo przywiązuje się do miejsc i jak bardzo ma zamiar ingerować w mieszkanie – jeśli chce by było ono urządzone według jego gustu to lepiej jest zainwestować we własne lokum. W dłuższej perspektywie czasowej zakup mieszkania może być bardziej opłacalny niż wynajem płacony przez lata. Do tego warto mieć na uwadze również fakt, iż właściciel mieszkania zawsze może podnieść wysokość kosztów wynajmu.

Gdzie szukać najlepszych ofert na mieszkania dla singli?

Współcześnie większość osób rozpoczyna poszukiwania wymarzonego mieszkania od Internetu i jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż w Internecie jest wszystko, czego potrzeba by zorientować się w rynku, a do tego nie marnujemy czasu. Większość firm deweloperskich właśnie na swoich stronach internetowych umieszcza oferty sprzedaży mieszkań wraz z ich układem i informacjami o stanie, w jakim zostaną wykonane. Warto jednak dokładnie sprawdzić dewelopera zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania od niego. Należy zorientować się czy deweloper realizował już inne inwestycje, czy wykonał je w terminie, czy kupujący byli zadowoleni z kontaktu z biurem dewelopera oraz z innych czynników. Mieszkania zarówno w centrach większych miast jak i na ich obrzeżach różnią się cenowo w zależności od miasta, w jakim pragnie mieszkać kupujący. Niewątpliwie najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług sprawdzonej firmy deweloperskiej takiej jak Activa.

Jakie są najlepsze lokalizacje dla mieszkań dla singli?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od potrzeb i preferencji kupujących. Single lubiący samotność, ciszę i spokój będą zapewne stawiali na zakup mieszkania poza centrum miasta, w pobliżu parków czy innych miejsc, w których mogliby wypocząć. Z kolei single lubiący bardziej rozrywkowy tryb życia będą poszukiwali mieszkania lub kawalerki bliżej centrum miasta – po to, by móc częściej wychodzić ze znajomymi, do restauracji. Istotnym czynnikiem w wyboru lokalizacji dla singla jest odległość od pracy.

Co powinno znaleźć się w wyposażeniu mieszkania dla singla?

Należy pamiętać o tym, że mieszkanie dla singla powinno być przede wszystkim zorganizowane w taki sposób, by jego sprzątanie zajmowało mało czasu. Ze względu na niewielki metraż warto zastanowić się nad zmywarką mniejszą aniżeli zmywarka 60-centymentrowa, spotykaną w domach, w których mieszkają rodziny. Single zazwyczaj nie spędzają wielu godzin na gotowaniu dlatego też wystarczająca będzie płyta gazowa lub indukcyjna cztero-palnikowa. Kuchnię warto połączyć z salonem (stworzyć aneks kuchenny) wyspą, przy której będzie można zjeść, wypić kawę, a która jednocześnie w razie potrzeby będzie służyła gotowaniu. Zagospodarowanie niewielkiego metrażu mieszkania musi zostać dokładnie przemyślane. Niezbędne będą szafy – najlepiej na wymiar by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce – w których poukładane zostaną ubrania, pościele i inne rzeczy.

Podsumowanie

Idealne mieszkanie dla singla to takie, które spełnia większość lub wszystkie jego potrzeby. O ile lokalizacja mieszkania jest kwestią indywidualną, o tyle wyposażenie i układ mieszkania najczęściej wpisują się w pewien schemat: dla singli najlepsze jest mieszkanie z jedną sypialnią i salonem z aneksem kuchennym. Warto zwrócić uwagę na to, by jak najmniej ścian w mieszkaniu było ścianami nośnymi (większe możliwości zmiany układu mieszkania).

Do góry